Na otočku do Bojníc

Členom ZO. Č. 57 sa zažiadalo cestovať v čase i priestore, spoznávať históriu i exotické kraje. Koncom júla si to preto namierili na juhovýchodné úpätie Malej Magury, na okraj Hornonitrianskej kotliny, kde si mohli oba tieto sny splniť.

Prvý v jednom z našich najrozprávkovejších zámkov, v Bojnickom. Ten nám ponúkol množstvo vizuálnych zážitkov, skrátka však neprišli ani nevidiaci. Našej skupine sa „ušiel“ bohatší opis prostredia i histórie zámku, dokonca sme hmatom mohli preskúmať povrchy, tvary a detaily vybraných exponátov. Zámok sme si však mali možnosť prezrieť aj zvonku, a to vďaka špeciálnemu modelu v mierke 1:100, ktorého jednotlivé časti boli popísané v Braillovom písme.

 

Fotografia makety Bojnického zámku.

Prezreli sme si každú vežičku a každé okienko

 

A keby vám, milí čitatelia, letný vánok z mysle vyvial staršie informácie, pripomínam, že Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región sa pred niekoľkými rokmi rozhodla dlhokánske chodby, prepychové komnaty, tajomné zrúcaniny, svetské i posvätné miesta našej národnej histórie priblížiť aj prostredníctvom nahrávok. Pri potulkách v kraji na ne určite naďabíte – či už sa vyberiete len za svoj pracovný stôl, alebo si to z podhradia poctivo vyšliapete. Nahrávky sú k dispozícii na stránke www.trencinregion.sk, tabuľky s QR kódom a nápisom Započúvaj sa do histórie sú okrem Bojnického zámku umiestnené na viditeľnom mieste v areáli hradov v Trenčíne, Beckove, Čachticiach, Uhrovci, Lednici, Bystrici, skrátka neprišli ani hvezdáreň v Partizánskom, Skalka nad Váhom či Mohyla M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom. Majestáty sú okrem slovensky hovoriacich návštevníkov pripravené podať výklad aj v angličtine, nemčine, poľštine a maďarčine. S podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR a v spolupráci s ÚNSS priviedla KOCR na svet aj publikáciu s názvom Dotyk histórie. Sprievodca v Braillovom písme obsahuje informácie o národných kultúrnych pamiatkach, a to o hradoch Beckov, Bystrica, Lednica, Uhrovec, Vršatec, o Čachtickom a Trenčianskom hrade, Bojnickom zámku, Kúpeľnom dome Hammam v Trenčianskych Tepliciach, Mohyle M. R. Štefánika a príbeh prvých slovenských svätcov zo Skalky pri Trenčíne. KOCR Trenčín región ju svedomito distribuuje nielen na zmienené pamiatky, ale aj do všetkých turisticko-informačných kancelárií, vybraných zariadení cestovného ruchu v Trenčianskom kraji, regionálnych knižníc, aj do SKN Mateja Hrebendu v Levoči. Stačí sa o ňu len uchádzať.

 

Pohľad na sprievodcu vytlačeného v Braillovom písme.

Informácie zašifrované v bodkách

 

Ale späť k poznávaciemu zájazdu! Po prehliadke interiéru sme navštívili aj kvapľovú jaskyňu, ktorá sa nachádza priamo pod zámkom a s ktorou je prepojená 26 metrov hlboká hradná studňa.

Druhý sen, t. j. precestovať za niekoľko hodín celý svet, sme si splnili v Národnej zoologickej záhrade Bojnice, ktorá prezentuje viac než 360 druhov zvierat, pričom približne 260 z nich vystavuje ako jediná zoo na Slovensku. V ZOO sa nám spôsobom sebe vlastným – „mrmlaním“, spevom i revom – zopár jedincov predstavilo osobne, časť obyvateľov sme spoznali vďaka tabuľkám s Braillovým písmom a reliéfom, kto mal šťastie, narazil aj na ich odtlačky, rozmiestnených v areáli. ZOO Bojnice sľubovala aj možnosť, niektorých obyvateľov poláskať, ale medzi výletníkmi sa mi nepodarilo nájsť nikoho, kto by mi o tom osobne vedel povedať niečo bližšie 😉

 

Fotografia reliéfneho zobrazenia stôp dikobraza bielochvostého s popisom v braili.

Takéto stopy zanecháva dikobraz bielochvostý

 

Fotografia reliéfneho zobrazenia odtlačkov nôh leva berberského

Odtlačok laby leva berberského

 

Poznávací zájazd do Bojníc sa nám podarilo uskutočniť vďaka finančnej podpore grantovej komisie ÚNSS