V uplynulom roku to takmer každý druhý utorok v priestoroch KS ÚNSS v Bratislave príjemne rozvoniavalo. Dôvodom bol kurz s názvom Varíme s kuchárom Martinom, cieľom nadobudnúť či rozšíriť si kuchárske zručnosti našich klientov.
Ako sa „varí“ kurz varenia
O tom, že varenie a zrakové postihnutie sa nevylučujú, všetkých presvedčil kurz, pod ktorý sa podpísali inštruktor sociálnej rehabilitácie Tomáš Bako a bývalý profesionálny kuchár Martin Kostický, ktorý má bohaté skúsenosti s varením v nemocnici, kde pripravoval nielen tradičnú kuchyňu, ale aj diétne či diabetické jedlá. Hoci dnes sa profesionálnej vareške kvôli zrakovému ochoreniu venovať nemôže, varenie mu ostalo v srdci a rád odovzdával svoje skúsenosti účastníkom kurzu.
„Projekt bol pre mňa veľkou výzvou,“ priznáva Tomáš Bako. „Spočiatku som mal obavy, či bude Maťo vzhľadom na svoje zrakové postihnutie s lektorovaním súhlasiť, ale nebol proti, čo ma veľmi potešilo. Obrovskou výzvou bol aj samotný obsah kurzu. Za každým receptom sa totiž skrývala dôsledná príprava. Musel som zvažovať, akú techniku sebaobsluhy použiť, odskúšať si ju bez kontroly zraku, zamyslieť sa nad tým, na čo všetko treba účastníkov upozorniť, aby sa nezranili, a v neposlednom rade konzultovať s Martinom a so skúsenejšími inštruktormi sociálnej rehabilitácie. Myslím si však, že sa nám stanovený cieľ podarilo dosiahnuť. Účastníci kurzu odchádzali namotivovaní a doma si skúšali recepty i techniky, ktoré sme im ukázali,“ spokojne konštatuje Bako.
Dve skupiny
Keďže o kurz prejavili záujem klienti s rôznymi skúsenosťami s varením, vytvorili sa dve skupiny.
„Každá skupina mala iné potreby. Pri tých menej zdatných sme sa museli viac zamerať na základné činnosti súvisiace s varením, ako je napríklad krájanie či šúpanie. Druhú skupinu tvorili účastníci, ktorí v minulosti bežne varili, ale kvôli ochoreniu očí sa museli naučiť nové zručnosti. Takže v ich prípade to bolo skôr o tom, ako bez kontroly zraku spoznať, že je olej horúci, ako sa zbaviť strachu z horúcej pary… Skrátka, ako si opäť navariť obľúbené jedlá v novej životnej situácii,“ dopĺňa Tomáš Bako.
Čo sa kuchtilo?
Rôzne jedlá – od tých jednoduchších až po zložitejšie, zdravšie i viac kalorické. Vybral si skutočne každý.
„Vždy sme sa na konci varenia spoločne dohodli, čo si ukuchtíme na ďalšom stretnutí,“ približuje kuchár Martin Kostický. „Ja som si medzičasom pripravil recept tak, aby to účastníci zvládli a bolo to pre nich čo najjednoduchšie.“
Spoločne si pripravili grécky šalát, cukinové placky, muffiny, lievance, rizoto i plnené palacinky.
„Veľmi sa teším, že mali veľký úspech. Priznám sa, že som sa spočiatku obával, ako účastníci zvládnu výrobu palaciniek, ale išlo im to veľmi dobre,“ hovorí Martin a pokračuje receptom: „Je to veľmi jednoduché. Urobíte si palacinky naslano, čiže namiesto cukru použijete soľ. Pripravíte si plnku z baby špenátu, nadrobno nakrájaných sušených paradajok a balkánskeho syra. Suroviny premiešate, ochutíte korením či bylinkami a touto zmesou palacinky naplníte. Zrolujete a poukladáte do pekáča, jednu vedľa druhej. Na záver zalejete bešamelovou omáčkou a zapečiete. Ak bešamel urobiť neviete, môžete ho nahradiť napríklad nivovou omáčkou. Viem, že palacinky chutili aj v rodinách našich klientov, a to je pre mňa najväčšia odmena,“ usmieva sa šikovný kuchár.
Cvik robí majstra
„Na kurze som sa naučila piecť bryndzové pagáčiky, ktoré mi veľmi chutia. Sú výbornou drobnosťou, ktorú môžete priniesť na návštevu, alebo si vziať na výlet. Tiež sa teším, že som sa naučila robiť banánové lievance. Dokonca som ich už robila aj doma,“ hovorí Katarína Umysová, jedna z účastníčok kurzu.
A bolo čosi, čo jej na kurze robilo problém?
„Veru veľký problém je pre mňa šúpanie kalerábu, z čoho mám stále strach, pretože má hrubú šupku a ja sa bojím, že sa poraním.“
Na to má kuchár Martin iba jednu radu, ktorú frekventantom často opakoval: cvik robí majstra, preto je dôležité skúšať, skúšať, skúšať a variť, variť, variť.