Takýto odkaz nechali členovia ÚNSS, základnej organizácie č. 4 z Bratislavy, aby si užili skvelý spoločný čas spoznávaním krás Slovenska. Po pandemickej prestávke, kedy sa nemohli osobne stretávať to bolo veľmi očakávané stretnutie. Takmer štyridsiatka účastníkov vyšla v ústrety prázdninovému dobrodružstvu.
Rekondično-poznávací zájazd absolvovalo 39 členov a sympatizantov Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska od 7. do 13. augusta 2022. „Po pandémii sme využili obdobie uvoľnenia opatrení a rozhodli sa pripraviť nevidiacim a slabozrakým 7-dňový pobyt v Liptovskom Jáne obohatený o poznávacie podujatia zamerané na oblasť dolného Liptova, Ružomberka a blízkeho okolia,“ upresňuje Ján Cesnek, predseda Krajskej rady ÚNSS Bratislavského kraja a zároveň jeden z organizátorov aktivity.
Nadšení dovolenkári spoločne strávili skutočne pestrý program. Spoznali pamätihodnosti Ružomberka, navštívili i tamojšie Liptovské múzeum. Pozreli si sakrálne pamiatky v obci Ludrová. „Tu sme tiež mali možnosť absolvovať interaktívnu prehliadku múzea ručnej výroby papiera. Navštívili sme i vodopády pri Lúčkach, Múzeum liptovskej dediny v Pribyline a na „vlastné ruky“ sme si prezreli mnohé slovenské historické pamiatky a architektonické skvosty vďaka návšteve Parku MINI SLOVENSKO,“ dopĺňa Ján Cesnek. Okrem toho mohli účastníci pobytu osviežiť svoje zručnosti s dotykovým mobilným telefónom pre nevidiacich alebo slabozrakých. „Odborné rady i odpovede na otázky nám poskytol tvorca systému Corvus, pán Peter Lecký,“ dodáva J. Cesnek.
Všetky aktivity boli pripravované a vyberané s ohľadom na potreby ľudí so zrakovým postihnutím. Odborní lektori vedeli, ako komunikovať a prezentovať exponáty nevidiacim a slabozrakým. V prípade, že to bolo možné, mohli sa vystavených artefaktov dotknúť a ohmatať si ich, jednoducho, pozrieť si ich očami. To je veľmi dôležité, pretože akýkoľvek kvalitný výklad nie je dostatočný, ak nie je doplnený hmatovým zážitkom. „Najdôležitejšie je, že si všetci účastníci pobyt dosýta užili, oddýchli si, spoznali neznáme časti našej krásnej krajiny a aj sa vzdelávali a zlepšili si svoje zručnosti v používaní dotykového mobilného telefónu. A najmä, po pandémii sa mohli opäť tešiť zo vzájomného osobného kontaktu. Za možnosť zrealizovať pobyt pre našich členov ďakujeme grantovej komisii ÚNSS, ktorá schválila našu žiadosť o finančný príspevok a rovnako i Miestnemu úradu Bratislava – Staré mesto. Bez ich podpory by nebolo možné aktivitu zrealizovať,“ uzatvára Ján Cesnek.