Aktuálne možnosti a výzvy hmatovej grafiky priblíži konferencia Slovenskej autority pre Braillovo písmo

Netreba byť etymológom, aby človek pochopil, že spojenie „cestovať prstom po mapách“ vzniklo v niektorej z prvých škôl pre nevidiacich. To dá predsa rozum! Ale ako hmatové mapy vznikajú, či je ich dostatok, akú môžu mať podobu a využitie, na čom načim zapracovať a čo sú to hmatáky, to už tak jasné byť nemusí. Ak si chcete doplniť medzery a dozvedieť sa na túto tému viac, prijmite naše pozvanie na odbornú konferenciu s názvom Aktuálne možnosti a výzvy hmatovej grafiky, ktorú na stredu 14. júna pripravuje Slovenská autorita pre Braillovo písmo. Medzi 9:30 a 16:00 sa slova ujmú Barbora Bertlová a Radek Seifert z tímu ATELION, Ateliér asistivních technologií Střediska ELSA na ČVUT a Petr Červenka zo Střediska Teiresiás na Masarykovej univerzite v Brne.

Logo Slovenskej autority pre braillovo písmo

Slovenská autorita pre Braillovo písmo

O čom bude reč

9:40 – 10:50

Výzvy v oblasti hmatovej grafiky (odborný seminár)

Dostupnosť hmatovej grafiky je základným predpokladom jej využívania. Hoci niektoré technológie možno prevádzkovať v režime kancelárskej práce, využívané sú sporadicky. Je hlavným problémom proces adaptácie vhodných grafických podkladov? Verí odborná verejnosť v užitočnosť hmatovej grafiky? A veria v ňu samotní nevidiaci?

 

10:.50 – 11:05

prestávka

 

11:05 – 12:15

Haptické mapy pre celý svet (praktická ukážka)

Základné informácie o technológii, predstavenie internetového rozhrania, tlač mapy, kontrola kvality reliéfu, distribúcia používateľom.

 

12:15 – 13:30

Obedná prestávka

 

13:30 – 14:40

Hmatové letáky a didaktika čítania máp (prezentácia)

Hmatové letáky (hmatáky) ako podpora na rozvíjanie taktilných zručností pri prezeraní hmatovej grafiky i čítaní Braillovho písma. Základné didaktické postupy pri poskytovaní máp a predstavenie edukačného súboru.

Na fotografii je Hmaták č. 2, ktorý vydal Atelier asistivních technologí Střediska ELSA pro podporu studentu se specifickými potřebami ČVUT

Ako podpora na rozvíjanie taktilných zručností sa môžu použiť aj hmatové letáky (Hmatáky) Foto: Tomáš Bako

 

14:40 – 14:50

Prestávka

 

14:50 – 16:00

Práca s mapou a hmatákom (praktický workshop)

Prechádzka Levočou prstami po haptickej mape. Ukážka hmatákov so zameraním na vybrané špecifiká a zaujímavé detaily.

Osobne v Levoči, on-line cez Youtube kanál

Ak si chcete konferenciu vychutnať priamo na mieste, je potrebné zaregistrovať sa na sabp@skn.sk. Registrácia je potrebná zvlášť na prvé tri bloky konferencie a zvlášť na štvrtý blok (praktický workshop), na ktorom je počet miest účastníkov obmedzený na 10. Do e-mailu preto, prosím, uveďte, či máte záujem iba o prvé tri časti konferencie, alebo aj/iba o praktický workshop. S registráciou na popoludnie priveľmi neváhajte, pretože počet miest na praktickom workshope je obmedzený. O tom, že vám v Levoči držia miesto, vás budú informovať e-mailom do troch dní od zaregistrovania. Ak sa tak nestane, kontaktujte SABP e-mailom alebo telefonicky. V prípade, že budete registrovať viacerých účastníkov, nezabudnite uviesť ich mená a priezviská. Registrácia je bezplatná.

Na Youtube kanáli SKN Levoča budú on-line vysielané prvé tri bloky konferencie.

 

Prajeme príjemné chvíle pri rozširovaní obzorov!

Dušana Blašková, členka Krajskej rady ÚNSS Bratislava