Bielou pastelkou píšeme už 16. ročník

Biela pastelka

(z básnickej zbierky Alice Gajanovej Dotyky života)

Nakresli čiaru svojho života pastelkou bielou ako prvý sneh.
V ňom je ukrytá tvoja slepota, bolesť, láska i tichý smiech.
Umenie žiť v tme. Aké je to asi?
Keď slnko má zastretú tvár a svitanie čierna tma hasí.
Nakresli obrázok v bielom šate a vyrieš moju hádanku.
Do srdca vlož mi lúče zlaté a tiché šťastie do spánku.
Umenie žiť v tme. Aké je to asi?
Dotykom vidím Tvoju tvár i nežné Tvoje dlane.
Sú pre mňa ako dar, na ruky láskou rozostlané.
Do srdca vlož mi jarný svit a rána, ktoré zvonia rosou.
Tak veľmi túžim znovu žiť, vykročiť zo sna nohou bosou.
Otvoriť život dokorán, nech plynie ako rieka.
Umlčať bolesť mnohých rán, nad ktorými sa nenarieka.
Nakresli čiaru svojho života cez biele rúcho všedných dní.
Nech Ťa neodradí Tvoja slepota a na to zlé rýchle zabudni.
Umenie žiť v tme. Aké je to asi?
Pastelkou bielou ako sneh nakreslím si do tmy svoje sny.
Snáď ma privedú na druhý breh a nájdem život prekrásny.
Nakresli čiaru svojho života.

Foto: V našich informačných stánkoch zistíte, ako si žijeme

Aké je to asi?

Ako sa nevidiaci bez pomoci postará o domácnosť? Ako si navarí, uprace alebo vyžehlí? Ako študuje alebo pracuje? Písanie a čítanie e-mailov a SMS – úplné sci-fi? Všetky tieto, aj mnohé ďalšie otázky o živote so zrakovým postihnutím, ktoré ste sa vždy chceli spýtať, ale hanbili ste sa, vám zodpovieme v informačných stánkoch Bielej pastelky 2017. Úvodný výkop kampane urobíme vo štvrtok 21.9. v Europa SC v Banskej Bystrici, rodnom meste ambasádora tohto ročníka, niekoľkonásobného futbalistu roka Mareka Hamšíka. Piatok 22.9. medzi 10.00 a 17.00 nás budete môcť stretnúť na viacerých miestach. Poznačte si: City Aréna v Trnave, OC MAX v Trenčíne, OC Centro v Nitre, Ul. 17. novembra v Topoľčanoch, Mirage SC v Žiline, Divadelné námestie v Martine, ZOC MAX v Prešove, Námestie sv. Egídia v Poprade, Námestie Slobody v Humennom, Aupark v Košiciach a Eurovea v Bratislave, kde vás spolu so speváčkou a moderátorkou Kristínou Prekopovou čakáme na hlavnom podujatí Bielej pastelky 2017. čakáme so showdownom (aplikovaným stolným tenisom pre ľudí so zrakovým postihnutím), s maľovaním deťom na tvár, minikalčetom a s ukážkami výcviku vodiacich a asistenčných psov. Príďte do ktoréhokoľvek informačného stánku! Na vlastnej koži zistíte, aký je život poslepiačky. Vyskúšate si rôzne kompenzačné a optické pomôcky, budete si môcť napísať niečo v Braillovom písme, porozhliadnuť sa okolo seba s okuliarmi simulujúcimi rôzne druhy zrakového postihnutia, zahrať sa hry, pri ktorých nevidiace a slabozraké deti trávia voľné chvíle, ale aj odfotiť sa s maketou Mareka Hamšíka. Navyše, vo všetkých krajských mestách budeme merať zrakové parametre deťom v predškolskom veku a dospelým.

Foto: Víťazstvá, ktoré pomáhajú

Od 1. júna do 31. decembra

Verejnú zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska už od roku 2002 a aj vďaka jej výťažku môže poskytovať svoje služby všetkým záujemcom na celom území bezplatne. V roku 2017 je verejná zbierka ohraničená 1. júnom a 31. decembrom. Podporiť nevidiacich a slabozrakých je možné príspevkom na účet SK23 1111 0000 0014 3025 8006, zaslaním SMS na číslo 820 v hodnote 2 € v sieti všetkých mobilných operátorov, príspevkom do stacionárnych pokladničiek umiestnených vo vybraných inštitúciách (školy, úrady, firmy a pod.) alebo on-line na stránke Bielej pastelky. Naše tradičné dvojčlenné tímy, ktoré budú za dobrovoľný príspevok ponúkať spinky v tvare bielej pastelky, budete môcť v mestách po celom Slovensku stretnúť 22. a 23. septembra.

Foto: Zbierkový tím

Spomienok na tohtoročnú zbierku môže byť neúrekom, ale medzi inými aj futbalová lopta s podpisom ambasádora Mareka Hamšíka, balíček športových predmetov od Slovenského futbalového zväzu či účasť na kvalifikačnom zápase na MS 2018 medzi Slovenskom a Maltou 8. Októbra. A čo pre to treba urobiť? Staňte sa naším dobrovoľníkom, vyberte sa 22. a 23. do ulíc slovenských miest a šťastie sa možno usmeje práve na vás.