Bratislavské mestské dni – nevidiaci a slabozrakí v hlavnom meste

Ak ste sa uplynulý víkend vybrali korzovať po hlavnom meste, určite ste spozorovali mimoriadny ruch, ktorý tu vládol. Správne, v sobotu 22. a v nedeľu 23. apríla prebehol jubilejný 20. ročník Bratislavských mestských dní, ktoré okrem iných otvorili aj tému života ľudí so zrakovým postihnutím v hlavnom meste. A pri tom, ako sami uznáte, naše krajské stredisko chýbať nesmelo!

E. Metonová a T. Bako prezentujú v priestoroch Turistického informačného centra.

V rámci Bratislavských mestských dní malo Krajské stredisko prednášku v priestoroch Turistického informačného centra.

Organizátori nám vyhradili sobotné predpoludnie a priestory Turistického informačného centra (TIC). O 9:30 patrilo Primaciálne námestie pred budovou TIC prezentácii schopností a zručností vodiacich psov, ktoré pre širokú verejnosť pripravilo občianske združenie Psi na život. Po nich sme sa slova ujali my, teda Eva Metonová a Tomáš Bako, a otvorili sme blok s názvom Nevidiaci aj slabozrakí – naše spoločné mesto. Na prednáške zazneli odpovede na často kladené otázky: Čo je to zrakové postihnutie? Ako sa správať pri stretnutiach v uliciach mesta? Kedy a ako správne pomôcť? Prečo sú na chodníku vodiace línie a prečo vedú do stien domov? Prečo autobus rozpráva názvy zastávok? Ako pomôcť nevidiacemu nasadnúť do električky?

Poobede sa v rámci Bratislavských mestských dní uskutočnili komentované prehliadky pre nevidiacich s názvom Spoznajte pamiatky Bratislavy hmatom so sprievodcom Milanom Hulejom.

Veríme, že aj my sme prispeli k rôznorodosti podujatí organizovaných v rámci Bratislavských mestských dní 2023 a že informácie, ktoré sme širokej verejnosti poskytli, padli na úrodnú pôdu a zbavili vás neistoty. Ďakujeme všetkým, ktorí zaplnili priestory TIC, ale aj tým, ktorí sa pristavili na námestí a započúvali sa do toho, čo sme vám o živote ľudí so zrakovým postihnutím chceli povedať.