Gólové skóre Bielej pastelky 2017

Nevidiaci vidí tmu? Ako funguje Braillovo písmo? Vďaka tejto vecičke si nepreleje pohár? A toto mu povie, akej farby má tričko? A naozaj môže mať aj dotykový telefón? Takéto a mnoho ďalších otázok sa na nás v piatok 22. septembra sypalo v informačnom stánku v OC Eurovea v Bratislave. Konalo sa hlavné podujatie Bielej pastelky 2017 a od 10.00 do 17.00 sme sa vám snažili ukázať, ako sa žije poslepiačky.

Fotografia: Informačné stánky s kompenzačnými a optickými pomôckami

Patrik Herman a Kristína Prekopová, moderátori, ktorí sú pastelke už roky verní, sa s mikrofónom pristavili skutočne pri všetkom. A tak sa návštevníci mohli od dobrovoľníka mládežníckeho projektu YALTA Martina Foltina dozvedieť, že showdown je čosi ako stolný tenis, akurát majú hráči na očiach klapky a používajú ozvučenú loptičku. Tá však nemusí prelietať ponad sieťku, ale kotúľa sa na hracej ploche. Ale tá rýchlosť je veru poriadna – neraz sme ju museli po obchodnom centre doslova hľadať! Ani Daniela Heviera, ani Denisa Lacha, ktorí nás prišli podporiť, sme nepustili bez toho, aby si to vyskúšali. Katarína Kubišová prítomným porozprávala o výchove a výcviku vodiacich a asistenčných psov, vysvetlila, ako nevidiaceho vedú, čo všetko taký psík môže a čo naopak nemôže, Tímea Hóková záujemcov vťahovala do tajov šiestich reliéfnych bodiek, ktoré nevidiacim sprostredkujú literárne zážitky, Jaroslav Mamojka trónil za stolíkom s lupami, kompenzačnými pomôckami a hrami pre zrakovo postihnutých, deti sa vďaka šikovnosti Mišky a Miriam menili na indiánov a princezné, športom to žilo aj pri minikalčete. Bez Jána Čukana by sme ale ďaleko nezašli. Celý deň bdel nad technikou a náš program ozvučoval.

Vďaka spoločnostiam Novartis a Alcon si záujemcovia mohli bezplatne nechať vyšetriť všetky vrstvy sietnice a určiť rozsah jej prípadného poškodenia. Vyšetrenie bolo bezkontaktné, bezbolestné a výsledok bol známy ihneď. Na druhom stanovisku sa kontroloval vnútroočný tlak. Privysoké hodnoty môžu viesť k vzniku glaukómu, prinízke k deformovaniu očnej gule. Naše krajské stredisko meralo zrakové parametre deťom vo veku od troch do šiestich rokov, a to binokulárnym autorefraktometrom, ktorý s vysokou mierou spoľahlivosti odhalí začínajúce alebo už existujúce zrakové poruchy.

Nad všetkým držal stráž ambasádor Bielej pastelky 2017, niekoľkonásobný futbalista roka Marek Hamšík a svojím objektívom všetko zvečnil Peter Orvoš, víťaz minuloročnej fotografickej súťaže ÚNSS s názvom Cesta svetla.

Fotografia: Kristína Prekopová zisťovala, ako sa maľuje na tvár

Fotografia: Moderátor programu Patrik Herman

„Aj touto cestou sa chcem veľmi pekne poďakovať všetkým dobrovoľníkom a kolegom, či už tým, ktorí sa vybrali do ulíc s pokladničkami v rukách, alebo tým, ktorí si vzali dovolenky a prišli nám pomôcť na event, napr. ozvučovať, fotiť či moderovať. Spoločnými silami sa v roku 2017 Bratislavskému kraju podarilo vyzbierať 21 332,70 €,“ povedala krajská koordinátorka Bielej pastelky Jarmila Antalíková.

A aké je celkové gólové skóre Bielej pastelky 2017? Hrubý výnos dosiahol čiastku 193 011,04 €, z čoho čistý výnos predstavuje 174 025,29 €.

Fotografia: Ukážky výcviku vodiacich psov

Verejnú zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska už od roku 2002 a aj vďaka jej výťažku môže poskytovať svoje služby všetkým záujemcom na celom území bezplatne. Všetky aktuálne informácie sústreďujeme na www.bielapastelka.sk a na Facebooku Bielej pastelky.