Na horúce júlové dni nám krajská rada namiešala príjemne osviežujúci kokteil. Receptúra je vraj tajomstvo a dedí sa z predsedu na predsedu, ale – hoci pomery nevieme – niekoľko prísad sme predsa len identifikovali: poznávanie a rekreácia. Častovali sme sa ním počas 7-dňového pobytu, ktorý sme v počte 44 absolvovali 23. až 29. júla.
Našou prvou zastávkou bola jedna z najstarších obcí na Liptove, pôvodne samostatné panstvo zemianskej rodiny Okolicsányiovcov, dnes mestská časť Liptovského Mikuláša, nachádzajúca sa na sútoku Váhu a Smrečianky, ktorej popri kaštieli dominuje Kláštor františkánov s Kostolom sv. Petra z Alkantary. Návštevu skutočne vrelo odporúčame! Nielen preto, že ide o najväčšiu sakrálnu stavbu Liptova a zároveň unikát gotického staviteľstva na Slovensku, ale aj preto, že v centrálnej časti krásnej hviezdicovej klenby boli počas poslednej rekonštrukcie objavené a zreštaurované 4 stredoveké maľby, označované ako Františkánske nebo. Ujsť si však rozhodne netreba nechať ani pohľad na Bernardínske slnko, ktoré sa nachádza nad triumfálnym oblúkom.
Ďalšia komentovaná prehliadka nám odkryla krásy farského Kostola sv. Mikuláša, ktorý sa hrdí prívlastkami najväčšia ranogotická stavba liptovského regiónu a najstaršia dochovaná stavba v Liptovskom Mikuláši. Vedeli ste, že v rokoch 1632 až 1637 tu dokonca kázal evanjelický farár, spisovateľ a autor kancionála Cithara sanctorum (prvého tlačeného evanjelického spevníka na Slovensku) Juraj Tranovský? Niet sa čo čudovať, v priebehu 16. a 17. storočia bol kostol striedavo v správe rímskokatolíckej a evanjelickej cirkvi.
Jedno popoludnie sme si vyhradili na prehliadku mestečka Lúčky a národnej prírodnej pamiatky Lúčanského vodopádu. Mimochodom, len 5 z vyše dvoch stovák vodopádov na Slovensku sa dostalo tejto cti. Vodopád je veľkou raritou aj preto, že leží uprostred dediny. Je 12 metrov vysoký, kaskádovitý a padá z okraja travertínovej terasy do malého jazierka. Za naozaj výživný výklad ďakujeme folkloristke a lektorke Petre Mihokovej.
Wellness v lone prírody sme si užili v neďalekej obci Kalameny, kde bol v 90. rokoch urobený umelý vrt a okolo neho vybudované umelé jazierko. Mierne mineralizovaná, viac než 30-stupňová voda vyviera až z 500-metrovej hĺbky a blahodarne pôsobí najmä na pohybový aparát.
V Ružomberku sme absolvovali odbornú prezentáciu noviniek z dielne Touch & Speech, ktorá stojí za aplikačným setom CORVUS na sprístupňovanie dotykových telefónov pre nevidiacich a slabozrakých používateľov, prezreli sme si Liptovský Ján a neďaleký Park MINI SLOVENSKO s miniatúrami historických objektov, slovenských hradov, zámkov a sakrálnych pamiatok.
Podujatie bolo podporené z prostriedkov ÚNSS, pobyt nevidiacich a slabozrakých členov základnej organizácie ÚNSS č. 4 Bratislava – Staré Mesto bol podporený finančnou dotáciou Miestneho úradu Bratislava – Staré Mesto.