Leto na Liptove

Na horúce júlové dni nám krajská rada namiešala príjemne osviežujúci kokteil. Receptúra je vraj tajomstvo a dedí sa z predsedu na predsedu, ale – hoci pomery nevieme – niekoľko prísad sme predsa len identifikovali: poznávanie a rekreácia. Častovali sme sa ním počas 7-dňového pobytu, ktorý sme v počte 44 absolvovali 23. až 29. júla.

Našou prvou zastávkou bola jedna z najstarších obcí na Liptove, pôvodne samostatné panstvo zemianskej rodiny Okolicsányiovcov, dnes mestská časť Liptovského Mikuláša, nachádzajúca sa na sútoku Váhu a Smrečianky, ktorej popri kaštieli dominuje Kláštor františkánov s Kostolom sv. Petra z Alkantary. Návštevu skutočne vrelo odporúčame! Nielen preto, že ide o najväčšiu sakrálnu stavbu Liptova a zároveň unikát gotického staviteľstva na Slovensku, ale aj preto, že v centrálnej časti krásnej hviezdicovej klenby boli počas poslednej rekonštrukcie objavené a zreštaurované 4 stredoveké maľby, označované ako Františkánske nebo. Ujsť si však rozhodne netreba nechať ani pohľad na Bernardínske slnko, ktoré sa nachádza nad triumfálnym oblúkom.

Na spoločnej fotografii sú účastníci poznávacieho zájazdu v kostole sv. Petra z Alcantery v Okoličnom

Chvíľka pre fotografiu počas komentovanej Prehliadky krásneho Kostola sv. Petra z Alcantery v Okoličnom

Ďalšia komentovaná prehliadka nám odkryla krásy farského Kostola sv. Mikuláša, ktorý sa hrdí prívlastkami najväčšia ranogotická stavba liptovského regiónu a najstaršia dochovaná stavba v Liptovskom Mikuláši. Vedeli ste, že v rokoch 1632 až 1637 tu dokonca kázal evanjelický farár, spisovateľ a autor kancionála Cithara sanctorum (prvého tlačeného evanjelického spevníka na Slovensku) Juraj Tranovský? Niet sa čo čudovať, v priebehu 16. a 17. storočia bol kostol striedavo v správe rímskokatolíckej a evanjelickej cirkvi.

Jedno popoludnie sme si vyhradili na prehliadku mestečka Lúčky a národnej prírodnej pamiatky Lúčanského vodopádu. Mimochodom, len 5 z vyše dvoch stovák vodopádov na Slovensku sa dostalo tejto cti. Vodopád je veľkou raritou aj preto, že leží uprostred dediny. Je 12 metrov vysoký, kaskádovitý a padá z okraja travertínovej terasy do malého jazierka. Za naozaj výživný výklad ďakujeme folkloristke a lektorke Petre Mihokovej.

Skupina ľudí počúva výklad sprievodkyne pred informačnou tabuľou.

V kúpeľnom mestečku Lúčky

 

Pohľad na Lúčanský vodopád

Lúčanský vodopád

Wellness v lone prírody sme si užili v neďalekej obci Kalameny, kde bol v 90. rokoch urobený umelý vrt a okolo neho vybudované umelé jazierko. Mierne mineralizovaná, viac než 30-stupňová voda vyviera až z 500-metrovej hĺbky a blahodarne pôsobí najmä na pohybový aparát.

Účastníci poznávacieho zájazdu oddychuju pri termálnom prameni v Kalamenoch

Príjemné Osvieženie v termálnej vode v Kalamenoch

 

V Ružomberku sme absolvovali odbornú prezentáciu noviniek z dielne Touch & Speech, ktorá stojí za aplikačným setom CORVUS na sprístupňovanie dotykových telefónov pre nevidiacich a slabozrakých používateľov, prezreli sme si Liptovský Ján a neďaleký Park MINI SLOVENSKO s miniatúrami historických objektov, slovenských hradov, zámkov a sakrálnych pamiatok.

Účastníčky poznávacieho zájazdu oddychujú pri lúčnych kvetoch

Zaslúžený odpočinok

Podujatie bolo podporené z prostriedkov ÚNSS, pobyt nevidiacich a slabozrakých členov základnej organizácie ÚNSS č. 4 Bratislava – Staré Mesto bol podporený finančnou dotáciou Miestneho úradu Bratislava – Staré Mesto.