Medzinárodný filmový festival Jeden svet opäť s nálepkou blindfriendly

Srdečne vás pozývame na medzinárodný filmový festival Jeden svet, ktorý sa koná od 5. do 11. Novembra a ponúka program prístupný aj pre nevidiacich online, ale aj naživo v Kine Klap Filmovej a televíznej fakulty VŠMU a v kine Mladosť v Bratislave. Stretnite sa s oskarovou režisérkou a producentkou Jessicou Kingdon, s českou dokumentárnou hviezdou Helenou Třeštíkovou a ďalšími zaujímavými osobnosťami filmového sveta a vychutnajte si bohatý sprievodný program.na

Celý program si môžete užiť bezplatne. Vstupenky si môžete rezervovať online na stránke www.jedensvet.sk. Pri kúpe vstupenky zadajte kód NEVIDIACI. Na základe neho získate vstupenku zdarma. Lístky si môžete zakúpiť aj priamo v kine, kde opäť poviete pri pokladni, že ste NEVIDIACI.

Viac informácií o programe nájdete

Na webe: www.jedensvet.sk

Filmy s audiokomentárom, ktoré si môžete pozrieť on-line

Domáce kino odštartujete na stránke Jedného sveta https://www.jedensvet.sk/program/

V menu nezabudnite odkliknúť tlačidlo AUDIOKOMENTÁR.

 

Jednotka intenzívneho života

dátum premietania: 7. november od 12:00 až 8. november do 12:00

réžia: Adéla Komrzý

dĺžka filmu: 75 minút

Krátko o filme: Lekári Ondřej a Kateřina sa pri svojej práci často dotýkajú nedotknuteľného. Priekopníci nemocničnej paliatívnej terapie otvárajú témy, ktoré z našich životov v podstate zmizli. V prostredí robotickej medicíny a zbožšťovaných bielych plášťov, ktoré sa zvyčajne orientujú na chorobu ako takú, sa do centra pozornosti vracia človek. V intímnych rozhovoroch hľadajú lekári so svojimi pacientmi odpovede na otázku, na ktorú sa v nemocniciach, kde sa pre väčšinu ľudí život končí, bohužiaľ, zabúda: „Ako žiť dobrý život aj s chorobou?“ Film zaznamenáva tri roky na oddelení paliatívnej starostlivosti pražskej nemocnice. Tím odborníkov pomáha pacientom nájsť riešenia a urobiť rozhodnutie, ktoré pre nich v dobe nekonečných možností umelého predlžovania života môže byť správne. Pretože život neznamená iba to, že srdce bije a pľúca dýchajú.

 

Manželstvo

dátum premietania: 7. november od 12:00 až 8. november do 12:00

réžia: Kateřina Hager, Asad Faruqi

dĺžka filmu: 74 minút

Krátko o filme: Vzťah Češky Zdenky a Pakistanca Tabiša sa zrodil online pri hraní počítačovej hry Farmville. Tí dvaja spolu najprv hospodárili na virtuálnej farme, lenže vzájomné zalievanie cibule a rajčín postupne prerástlo do romance a nakoniec i svadby. Vyše päť rokov od svadby boli však Zdenka a Tabiš nútení prežívať svoje manželstvo takmer výhradne prostredníctvom internetu, lebo Tabišove žiadosti o vízum do Českej republiky opakovane narážali na nedôveru českých úradov. Po rokoch online vzťahu a preukazovania „skutočnej lásky“ došlo však v ich prípade k nečakanému obratu a Tabišov i Zdenkin sen o spoločnej domácnosti v českom meste Aš získal konečne nádej stať sa realitou. Film českej režisérky Kateřiny Hager a pakistanského dokumentaristu Asada Faruqiho zachytáva neobyčajný príbeh jedného manželstva, ktoré čelí množstvu prekážok a predsudkov; svojrázni protagonisti však riešia životné peripetie i administratívne nástrahy s odzbrojujúcim odhodlaním a humorom.

 

Dežo Hoffmann – fotograf Beatles

dátum premietania: 9. november od 12:00 až 10. november do 12:00

réžia: Patrik Lančarič

dĺžka filmu: 90 minút

Krátko o filme: Dokument o legendárnom fotografovi Beatles, Rolling Stones, Marilyn Monroe a ďalších svetoznámych kapiel a osobností Dežovi Hoffmannovi, ktorý pochádzal zo Slovenska. Tvorcovia filmu sa rozprávajú s pamätníkmi zo zahraničia i zo Slovenska a pátrajú po udalostiach z jeho života. Osud Deža Hoffmanna je rozkročený medzi európskym divadlom vojny a svetom šoubiznisu. Práve táto dvojdomosť bola v konečnom dôsledku zdrojom jeho umeleckej jedinečnosti a originality. Hoffmann aplikoval vojnový reportážny štýl do spôsobu fotografovania sveta zábavy a predovšetkým hudobných hviezd rodiacej sa rokenrolovej scény v Londýne. Ikonickým symbolom sa stali prvé fotografie Beatles.

 

Fragile Memory

dátum premietania: 9. november od 12:00 až 10. november do 12:00

réžia: Ihor Ivanko

dĺžka filmu: 85 minút

Krátko o filme: V čase, keď sovietskemu kameramanovi Leonidovi Burlakovi diagnostikujú Alzheimerovu chorobu, nájde jeho vnuk, mladý ukrajinský filmár Ihor Ivanko v rodinnom letnom dome osobné a nepublikované dielo starého otca. Leonid Burlaka pracoval od šesťdesiatych rokov ako kameraman vo Filmovom štúdiu Odesa a nakrútil kultové diela, napríklad Miesto akcie nemeniť. Objavenie jeho zabudnutého kufra je vnukovým východiskom na zozbieranie kúskov spomienok starého otca skôr, ako sa nenávratne stratia.

 

Filmy s audiokomentárom, ktoré si môžete pozrieť v kine

Tieto tituly obsahujú audiokomentár cez slúchadlá, ktoré vám zapožičajú v kinosále, s výnimkou filmu Telo na telo. V tomto prípade si audiokomentár  spustíte prostredníctvom aplikácie Earcatch. Do svojich mobilných telefónov si ju, prosím, stiahnite ešte pred príchodom do kina, a to  z tohto odkazu: https://earcatch.eu/ A nezabudnite na slúchadlá! Na projektcii bude možné diskutovať naživo s režisérkou filmu Mariou Iovine.

 

Telo na telo

dátum premietania: 6. november o 19:00

miesto premietania: Kino Klap na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU

réžia: Maria Iovine

dĺžka filmu: 73 minút

Krátko o filme: Veronica Yoko Plebani vie, že neexistuje bitka bez jaziev a že úspech nikdy nepríde bez boja. Sny o získaní medaily v Tokiu v roku 2020 sa pre trojnásobnú taliansku paralympioničku, aktivistku za práva športovkýň a obhajkyňu rozličných štandardov krásy, náhle prerušia pre svetovú pandémiu. Odhodlanú triatlonistku však nedokáže odradiť ani pozastavenie športových aktivít. A ak Veronicu nedokázala zastaviť smrteľná baktéria, nepodarí sa to ani koronavírusu.

 

René – Väzeň slobody

dátum premietania: 7. november o 17:00

miesto premietania: Kino Mladosť

réžia: Helena Třeštíková

dĺžka filmu: 102 minút

Krátko o filme: Jeden z najznámejších českých kriminálnikov je späť. Nenapraviteľný recidivista René s blednúcim tetovaním Fuck of people na krku s príchodom päťdesiatky tak trochu dospieva a bilancuje. Postupne zisťuje, že aj jeho život je príliš krátky na to, aby ho strávil za mrežami. Od premiéry pôvodného filmu, ovenčeného Cenou Európskej filmovej akadémie za najlepší dokument, sa za každú cenu snaží vyhnúť väzeniu. A púšťa sa do vzťahov, ktoré majú šancu vydržať aj dlhšie než pár týždňov. Zžieravý postoj k systému si však zachováva. Napriek tomu sa René mení a Helena Třeštíková je opäť pri tom. V prvom dokumente z roku 2008 diváci sledovali Reného od sedemnástich do tridsiatich siedmich rokov, teraz bol v hľadáčiku kamery ďalších trinásť, teda spolu neuveriteľných tridsaťtri rokov.

 

Návštevníci

dátum premietania: 7. november o 19:00

miesto premietania: Kino Klap na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU

réžia: Veronika Lišková

dĺžka filmu: 83 minút

Krátko o filme: Mladá česká antropologička Zdenka vedie výskum mapujúci dosah globalizácie na komunitu žijúcu v najsevernejšie položenom meste planéty – v Longyearbyene. Klíma sa tu mení najrýchlejšie z celého sveta, ťažbu uhlia vystriedal turizmus a lokalita sa stala stredom geopolitických záujmov. Pod fasádou utopicky idylickej multikultúrnej spoločnosti obyvateľov mesta Zdenka odkrýva ľudské a politické pokrytectvo.

 

Adam Ondra: Posúvať hranice

dátum premietania: 8. november o 19:00

miesto premietania: Kino Klap na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU

réžia: Jan Šimánek, Petr Záruba

dĺžka filmu: 77 minút

Krátko o filme: Adam Ondra, najväčšia lezecká ikona súčasnosti, dosahuje fenomenálne športové výkony. Z mlčanlivého introverta sa stala svetová športová hviezda a z túžby liezť úloha vždy zvíťaziť. Cez Adamov príbeh a jeho tvrdú prípravu na olympiádu v Tokiu sledujeme vo filme premenu športového lezenia a športu všeobecne, vplyv komerčných tlakov, médií a divákov túžiacich po šou, na ktorú sa lezecké preteky menia. V kontraste so samotou, ktorá sprevádza Adama pri každodennom tréningu, a s prírodou, ktorá ho obklopuje pri lezení na skalách, sa ku koncu filmu ocitáme na najväčšej športovej akcii vôbec, na letných olympijských hrách. Tu heslo „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ už dávno nahradilo nové: „Víťaz berie všetko.“

 

Odpočítavanie – posledný film Ivana Palúcha

dátum premietania: 9. november o 19:00

miesto premietania: Kino Klap na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU

réžia: Martin Palúch

dĺžka filmu: 80 minút

Krátko o filme: Film o jednej z najvýznamnejších osobností slovenského herectva Ivanovi Palúchovi. V roku 1969 boli v programe najprestížnejšieho filmového festivalu v Cannes uvedené až tri celovečerné filmy, v ktorých hral: dva v hlavnej súťaži hraných filmov – Michael Kohlhaas nemeckého režiséra Volkera Schlöndorffa a Čoskoro bude koniec sveta juhoslovanského režiséra Aleksandara Petroviča, tretí v nesúťažnej sekcii – Marketa Lazarová neskoršieho klasika českého filmu Františka Vláčila.

 

Vzostup

dátum premietania: 10. november o 17:00

miesto premietania: Kino Klap na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU

réžia: Jessica Kingdon

dĺžka filmu: 97 minút

Krátko o filme: Celovečerný debut čínsko-americkej režisérky Jessicy Kingdon ponúka prostredníctvom zvedavej kamery a mozaiky filmových obrazov nekompromisný pohľad na identitu súčasnej Číny a paradoxy ekonomického pokroku. Film obratne sleduje robotníkov v továrňach, ktorí vyrábajú všetko od ďalekohľadov až po sexuálne bábiky, a ich kolektívnu snahu o profesionálny úspech v komunistickej spoločnosti. Jessica Kingdon s pátosom a humorom zachytáva intenzívne fyzické nároky, agresívnu firemnú politiku a tvorivú spoluprácu, ktoré podnecujú stále sa rozširujúcu pracovnú silu Čínskej ľudovej republiky. Režisérka vás nechá premýšľať o nákladoch komodifikácie a zároveň si posvieti na odolnosť ľudského ducha. Film je nominovaný na Oscara.

 

Audiovízia bez bariér 2: Aj nevidiaci majú právo na kino

Pozývame vás aj na diskusiu o inkúzii, do ktorej sa môžu zapojiť i diváci. Diskusia bude prebiehať v angličtine a bude tlmočená do slovenčiny a do slovenského posunkového jazyka. Koná sa 6. novembra od 17:00 v priestoroch Vysokej školy múzických umení. Diskutovať budú medzinárodne uznávaná expertka v otázke inklúzie a zabezpečenia komplexného prístupu ku kultúrnemu priestoru Francesca Raffi, E, výkonná riaditeľka filmového festivalu Jeden svet va Križková, zástupca spoločnosti Earcatch International Mereijn van der Heijden, expertka v otázke dostupnosti obsahu a médií Emília Perez, za Audiovizuálny fond vystúpi Martin Šmatlák a za Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska Stanislav Sokol.

Panelová diskusia nadväzuje na iniciatívy filmového festivalu Jeden svet v oblasti zabezpečenia prístupu a inklúzie. Tento rok bude venovaná potrebám divákov s poruchou zraku a ponúkne inšpiratívnu debatu o stratégiách tvorby inkluzívneho dizajnu (nielen) filmových festivalov. Hostia skonfrontujú príklady dobrej praxe z Európy so slovenskými skúsenosťami a s možnosťami, ktoré ponúka domáci región, a urobia tak ďalšiu hodnotnú sondu do problematiky organizácie podujatí pre všetkých. Inšpiratívnou diskusiou o ideových, hodnotových, strategických, ale aj technologických a pragmatických otázkach prevedie hostí Emília Perez.

 

Posuňte svoje hranice na inkluzívnom workshope lezenia

Pri príležitosti premiéry filmu Adam Ondra: Posunúť hranice ponúka festival Jeden svet v spolupráci s Karpatským lezeckým klubom workshop pre všetkých, hlavne však pre ľudí so zrakovým a sluchovým postihnutím. Nevidiaci a slabozrakí si budú môcť celý výstroj ohmatať, vyskúšať si tvorbu uzlov a smelo sa zveriť do rúk inštruktorom, ktorí poznajú metodiku, ako ich navigovať. Pre nepočujúcich budú na mieste k dispozícii tlmočníci do posunkového jazyka.

 

Začiatočníci

Termín: 6. 11. v čase od 10:00 do 13:00

Krátko o workshope:  inkluzívny lezecký workshop pre začiatočníkov poskytne prvý kontakt s lezením všetkým, hlavne ale lezcom so zrakovým a sluchovým postihnutím, ktorí majú chuť vyskúšať si lezenie na umelej stene. Lezenie je šport, ktorý fyzicky rozvíja komplexne celé telo a poskytuje skvelú príležitosť pre sebapoznanie a posúvanie osobných hraníc. Lezenie bude prebiehať pod dozorom skúsených inštruktorov, ktorí už s inkluzívnym prístupom voči znevýhodneným majú bohaté skúsenosti.

 

MIERNE POKROČILÍ –

Termín: 6.11. v čase od 14:00 do 17:00

Krátko o workshope: Inkluzívny lezecký workshop určený pre tých, ktorí už majú za sebou prvé skúsenosti s lezením, osvojili si základnú metodiku a chceli by sa dozvedieť viac o efektívnom lezeckom pohybe a o tom, ako sa lezením pohybovo rozvíjať. Lezenie je človeku prirodzený pohyb, ale nie je intuitívne efektívny, preto je potrebné naučiť sa základné pohybové vzorce a princípy. Workshop bude vedený Tomášom Greksákom, ktorý sa lezeckému pohybovému rozvoju profesne venuje už 7 rokov.

 

Prihlasovanie

Na workshop sa môžete prihlásiť prostredníctvom nasledovného formulára:

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=QVzxYZKgVkqE3abAXyTFJjx3CbrviYZAqXz7O5YVBwlUQTFWQVc5S0lKV0ZTUEVISk9ZWTdUWFZSMC4u

 

Po workshope sa nezabudnite prísť pozrieť na premiéru filmu Adam Ondra – posunúť hranice, ktorý premietame s audiokomentárom 8. novembra o 19:00 v Kino Klap na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU.

 

Workshop filmového zvuku

Nenechajte si ujsť Workshop filmového zvuku, ktorý je určený pre nevidiacich a slabozrakých. Koná  sa 9. novembra od 17:00 vo zvukovom štúdiu Vysokej školy múzických umení. Cieľom podujatia je hľadať odpovede na otázky funkcie zvuku v audiovizuálnej tvorbe. Filmový zvuk je budovaný vzťahom k obrazu a vo vzťahu k nemu vytvára akustický priestor, v ktorom dochádza ku komunikácii. Dokážeme aj bez slov nahradiť zvukom príbeh v obraze? O čom všetkom okrem opisnej narácie k nám prehovára zvuk a čo všetko dokáže povedať naraz v jednom momente? Je zvuk pri utváraní naratívnych a asociatívnych vnemov univerzálny pre všetkých ľudí? Na podujatí sa budú počúvať ukážky z filmov a otvorenou analýzou sluchového vnemu sa pokúsime hlbšie pochopiť jazyk, ktorým k nám filmy prehovárajú. Workshopom bude sprevádzať zvukový majster a pedagóg Filmovej fakulty VŠMU doc. Dušan Kozák, ArtD.

 

Prihlasovanie

Na workshop sa môžete prihlásiť prostredníctvom tohto formulára: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=QVzxYZKgVkqE3abAXyTFJjx3CbrviYZAqXz7O5YVBwlUMUNOT0pVMlFPVTJQQ0w1VVgwNURBTVJQMS4u