(Ne)dotýkajte sa exponátov!

Martin Dzurek. Výtvarný umelec, ktorý popri sochách komorného charakteru tvorí aj monumentálnu plastiku, rôzne inštalácie a performance. Držiteľ niekoľkých ocenení za realizácie v architektúre a verejnom priestore. Jeho diela môžete nájsť napr. v evanjelickom kostole v Krpeľanoch, pri Dome umenia v Piešťanoch, na nábreží Dunaja v Bratislave a najnovšie aj v múzeu moderného umenia Danubiana v Bratislavskom Čuňove pod názvom Okamih.

Ruky na soche znazornujúcej tvár

Jedna z členiek výtvarnej skupiny svetlo “prezerá” jedno z vystavených diel. Foto: Facebook Martina Dzureka

Prečo o ňom píšeme? Pretože v roku 2004 založil v ÚNSS výtvarnú skupinu SVETLO, v rámci ktorej sa venuje nevidiacim a slabozrakým umelcom. Každú druhú stredu sa s nimi stretne v priestoroch nášho strediska a zasväcuje ich do tajomstiev rôznych výtvarných techník. Tém je neúrekom, diel, pravdaže, takisto. Tie sa svojej prezentácie dočkali nielen na výstavách na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Umelecké stredy však nie sú ich jediným spoločným vyžitím! Nevidiaci a slabozrakí výtvarníci chodievajú s Martinom na rôzne výstavy. Naposledy takto vyrazili vo štvrtok 16. februára, keď sa šli pokochať Martinovou najnovšou prezentáciou v Danubiane. Svoje diela im predstavil majster sám a oni si ich mohli prezrieť – nielen vizuálne, ale aj dotykom. Aj tí, ktorí vidia, si dopriali nevšedný zážitok, nasadili si na oči klapky a so všetkým sa oboznámili výlučne pomocou prstov.

Výstavu Martina Dzureka s názvom Okamih môžete navštíviť aj vy, a to do 23.4. t. r. v priestoroch umeleckého múzea Danubiana Meulensteen Art Museum. Prajeme príjemný umelecký zážitok!

Členka výtvarnej skupiny svetlo si prezerá jednu z vystavených sôch pomocou hmatu a zo zaviazanými očami.

Nedotýkajte sa exponátov! Jedna z členiek výtvarnej skupiny Svetlo si prezerá sochu od Martina Dzureka. Foto: Facebook Martina Dzureka

Členovia výtvarnej skupiny Svetlo na spoločnej fotografii s Martinom

Členovia výtvarnej skupiny Svetlo na spoločnej fotografii s Martinom. Foto: Facebook Martina Dzureka