Výnos hlavného zbierkového dňa Bielej pastelky 2018 je opäť vyšší než vlani. O 7,81 %

Tému piatka 21. septembra sme stanovili my – každodennosť so zrakovým postihnutím, pestrosť otázok sme ponechali vo vašich rukách. My sme boli pripravení na všetky. Mnohí z vás si skúsili simulačné okuliare, takže už viete, ako ľudia s poruchou zraku vidia. Mnohí ste sa prešli s bielou palicou, takže už máte predstavu, čo všetko nevidiacemu povie. Niečo ste si napísali v Braillovom písme, takže už vám oných 6 bodiek nepripadá tak tajomne, poprezerali ste si kompenzačné a optické pomôcky, takže ste spoznali, čo nevidiacim a slabozrakým v živote pomáha.

Fotografia: Písací stroj na Braillovo písmo

Pohľad do regiónov

Košickou Hlavnou sa niesla hudba a spev. Postarali sa o to DJ, ľudové tance a bigband v podaní študentov z Konzervatória Jozefa Adamoviča, Ladislav Ballay vymenil gitaru za heligonku a všetkých potešil populárnymi piesňami, Konzervatórium Timonova poslalo reprezentovať jazzovú skupinu a popoludní sa predstavili speváčky z Centra voľného času.

Rady našich informačných stánkov v Žiline obohatili aj pracovníčky spoločnosti Dermacol, ktoré všetkým ženám poradili a na počkanie ich skrášlili, ale aj zdravotníci, ktorí merali hladinu cukru v krvi a krvný tlak pomocou prístrojov s hlasovým výstupom, aké používajú ľudia so zrakovým postihnutím.

Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove na pár hodín rozšírila svoj fond o knižky v Braillovom písme s reliéfnymi obrázkami, a tak už viete, že ani o toto nie sú nevidiaci ukrátení.

Fotografia: Vodiaci pes na eskalátoroch

V Banskej Bystrici sa návštevníci mohli pokochať najkrajšími snímkami z fotografickej súťaže s názvom Cesta svetla, stretnúť sa s Matejom Tóthom, vynikajúcim športovcom a ambasádorom Bielej pastelky 2016, ktorý nás prišiel podporiť, a odovzdať nepoužívané okuliare, ktoré vďaka Lions Clubu pomôžu ľuďom v krajinách tretieho sveta.

Vďaka otázkam Patrika Hermana a Doda Kuriľáka sa všetci návštevníci OC Eurovea v Bratislave dozvedeli, že nie je biela palica ako biela palica, že Braillovo písmo nie je univerzálne a čo všetko môže a čo nemôže vodiaci pes. Sprievodný program hlavného podujatia Bielej pastelky oživil aj koncert Miriam Kaiser, maľovanie deťom na tvár a od 15:00 aj tohtoročná ambasádorka Adela Vinczeová – s odvážlivcami súťažila v nalievaní vody do pohára s indikátorom hladiny, odhadovaní vzdialenosti a váhy či slalome s bielou palicou.

Fotografia: Kto to s indikátorom hladiny zvládne lepšie

A aby ste si boli načistom, ako ste na tom s očami vy, ponúkli sme vám bezplatné a bezbolestné merania zrakových parametrov, ktorých výsledok bol známy ihneď. Vďaka spoločnosti Novartis mali všetci dospelí možnosť nechať si skontrolovať stav sietnice a zmerať vnútroočný tlak, Carl Zeiss skúmal ostrosť videnia v Trnave a naši pracovníci zas zisťovali, či sa u vašich škôlkarov nerozvíja tupozrakosť, škuľavosť, astigmatizmus či iná očná porucha.

Fotografia: Meranie zrakových parametrov

„Ďakujem, že ste na piatok 21. septembra prijali naše pozvanie, že ste sa oboznámili s tým, s čím každý deň bojujeme a ako dokážeme víťaziť,“ povedal predseda ÚNSS Branislav Mamojka. „Biela pastelka je každoročne príležitosťou uvedomiť si, že v našich životoch nie je ani zďaleka toľko rozdielov, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že všetci máme ten istý cieľ, len cesta k nemu je pre ľudí so zrakovým postihnutím občas iná. Ďakujem, že ste nám pomohli po nej kráčať. Na dofinancovanie našich služieb ste nám prispeli sumou 152 876,10 €. Je to historicky najvyššia vyzbieraná čiastka počas hlavného zbierkového dňa, o 11 077,94 € prevyšuje výnos septembrového piatka a soboty z vlaňajšieho ročníka. Ešte raz vám všetkým ďakujem.“

Motivačná súťaž pre dobrovoľníkov

Ani tento rok neostalo úsilie našich dobrovoľníkov bez povšimnutia. Spomedzi tímov, ktorým sa vo svojom kraji podarilo naplniť pokladničku najvyššou sumou, sme z klobúka vytiahli jeden a ten je zapísaný do kroniky Bielej pastelky ako víťaz Motivačnej súťaže. Tohtoročnú výhru – účasť na natáčaní talkshow Adely Vinczeovej TROCHU INAK si 15. októbra vychutná tím z Trenčianskeho kraja – Sabína Sopková a Lucia Sabadková z Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého v Trenčíne. Srdečne blahoželáme!