Zmysel to má aj bez zmyslov. Presvedčia vás o tom v Medzinárodnom dome umenia pre deti Bibiana

Všetci sme raz boli deťmi, tak sa na to rozpamätajme! Vďaka fantázii, šikovnosti a odborným vedomostiam Hany Ondrejičkovej, Jany Michalovej, Miriam Halamičkovej a Zuzky Kadlčákovej sa vám to prostredníctvom hry plnej úloh v rámci interaktívnej výstavy Zmysel to má aj bez zmyslov určite podarí. Medzinárodný dom umenia pre deti v spolupráci s Medzinárodnou úniou pre detskú knihu (IBBY) na nej výnimočným a hravým spôsobom predstavujú knihy pre a o deťoch s postihnutím (kolekcia 50 titulov je Výberom výnimočných kníh IBBY pre deti a mládež so špeciálnymi potrebami za rok 2017, vyše 100 titulov pochádza z fondov Knižnice Bibiany). Ide prevažne o beletristické portréty detí a mládeže s rôznym druhom postihnutia, príbehy v Braillovom písme a, s hmatovými ilustráciami alebo so znakmi posunkového jazyka, knihy v ľahko čitateľnom formáte, ktoré sú vďaka minimu textu, jednoduchému príbehu, prehľadnému dizajnu a zrozumiteľným ilustráciám určené pre deti s poruchami učenia alebo oneskoreným mentálnym vývinom, nájdu sa však aj knihy náučné. Aj jazyková pestrosť je značná – popri slovenčine si môžete vychutnať aj angličtinu, nemčinu, španielčinu, ale aj japončinu či perzštinu.

Každý návštevník si hodí „kockou osudu“. Piktogramy na nej znázorňujú šesť postihnutí vybraných literárnych hrdinov a určia, aké obmedzenia budete počas prehliadky mať. Výstavu alebo jej časti tak môžu vaše ratolesti absolvovať na invalidnom vozíku, s barlami či so zaviazanými nohami, s bielou palicou, so šatkou na očiach či slúchadlami na ušiach. Premenia sa tak na človeka so zrakovým, sluchovým alebo telesným postihnutím, na dieťa s mutizmom, autizmom či Downovým syndrómom. Popri knižkách sú pripravené zvukové alebo hmatové pexeso, puzzle, odčítavanie z pier, rôzne terapeutické pomôcky a krížovka.

Katalóg k výstave

„Mnohí literárni hrdinovia nepociťujú svoje postihnutie ako problém, ale naopak, sú obdarení odlišnou optikou vnímania sveta. Často majú mimoriadne vyvinuté ostatné zmysly a rôzne schopnosti, ale v jednom sa vôbec nelíšia od ostatných detských hrdinov – v túžbe po priateľstve, hrách a veľkých dobrodružstvách,“ povedala autorka myšlienky Hana Ondrejičková.

Výstava Zmysel to má aj bez zmyslov je otvorená od 29. júna do 12. augusta 2018 v Medzinárodnom dome umenia pre deti Bibiana, v Galérii Dušana Rolla. Sekulská 1, 842 50 Bratislava; telefón: 02/ 692 034 20 ; e-mail: unss(zavinac)unss(bodka)sk