Biela pastelka píše skutočné príbehy už 19 rokov. Staňte sa aj vy spoluautorom jednej kapitoly!

Neviete si predstaviť, ako sa nevidiaci dokáže sám postarať o domácnosť? Ako varí, upratuje alebo žehlí? Ako študuje alebo pracuje? Písanie a čítanie e-mailov a SMS vám pripadá ako úplné sci-fi? Aj vďaka výnosu z Bielej pastelky sa môžu všetci záujemcovia na celom území Slovenska v rámci špecializovaných kurzov tieto a mnoho ďalších činností, potrebných pre plnohodnotný a samostatný život naučiť. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska ich organizuje pre všetkých záujemcov z celého územia aj vďaka tejto podpore bezplatne. Za 19 rokov svojej existencie u nás sa už biela pastelka stala neodmysliteľným symbolom pomoci ľuďom so zrakovým postihnutím. Kreslí bielu čiaru na tmavej ceste, pomáha hľadať riešenia v na prvý pohľad neriešiteľných situáciách.

Zoradené biele pastelky s nápisom Ďakujeme
foto: Eva Amzler

Pastelkový rok 2020

Verejná zbierka je v roku 2020 ohraničená 15. januárom a 31. decembrom. Podporiť aktivity pre nevidiacich a slabozrakých je možné príspevkom na účet verejnej zbierky SK23 1111 0000 0014 3025 8006 alebo do stacionárnych pokladničiek umiestnených vo vybraných inštitúciách (školy, úrady, firmy a pod.), zaslaním SMS na číslo 820 v hodnote 2 € v sieti všetkých mobilných operátorov alebo on-line na www.bielapastelka.sk. Ulice miest a obcí po celom Slovensku budú našim tradičným dvojčlenným tímom patriť už tento piatok, t. j. 18. septembra. Žiaľ, tento rok vás do kože nevidiacich a slabozrakých preobliecť nemôžeme – informačné stánky ako aj sprievodný program sme museli zrušiť. Pevne veríme, že čoskoro vám to budeme môcť vynahradiť a opäť vám trošku poodkryť každodennosť so zrakovým postihnutím.

Ste zvedaví, čo sme aj vďaka vašej pomoci mohli zrealizovať v uplynulom roku?

Potvrdili sme si, že varenie nemusí byť len nutnosť, ale aj zábava

V rámci projektu „Varíme s kuchárom Martinom“ si naši klienti vyskúšali, aké to je variť pod dozorom profesionálneho kuchára. A pri tom si užili aj kopec srandy.

Naučili sme sa podať prvú pomoc

Autormi scenára série workshopov s názvom (NE)vidieť a vedieť viac sú študenti zo Spolku medikov Slovenskej zdravotníckej univerzity a lekári a záchranári SZU. Podať umelé dýchanie, masáž srdca, poukladať raneného do stabilizovanej polohy, ošetriť popáleninu, ale aj oveľa viac sme sa naučili aj vďaka výnosu z Bielej pastelky.

Autormi scenára série workshopov s názvom (NE)vidieť a vedieť viac sú študenti zo Spolku medikov Slovenskej…

Uverejnil používateľ Krajské stredisko ÚNSS Bratislava Pondelok 14. septembra 2020

Pustili sme sa do potuliek v ríši zvierat

Človeka po reči, vtáka po… aj po reči, aj po speve, aj po perí, hada po koži, šelmy po lebke a zúbkoch. Sprievodkyňami ríšou zvierat sa nám stali panie zo ZOO Bratislava a vďaka nim odhaľujeme tajomstvá, jedno po druhom, tak po našom – hmatom a sluchom. Koho by ste podľa partitúry spoznali vy? Vranu? Holuba? My už aj takého kolibiarika čipčavého. Dovzdelajte sa! Práve on je poslom týchto dobrých správ.

Kolibiarik čipčavý (phylloscopus-collybita)

Človeka po reči, vtáka po… aj po reči, aj po speve, aj po perí, hada po koži, šelmy po lebke a zúbkoch ;)…

Uverejnil používateľ Krajské stredisko ÚNSS Bratislava Piatok 11. septembra 2020

Nadýchli sme sanašej histórie

Putovanie za kultúrou i umením, vedou i technikou, za informáciami z najrozmanitejších oblasti spoločenského diania dní súčasných i dávno minulých. Poznávacím podujatiam patrí medzi členmi všetkých základných organizácií Bratislavského kraja na rebríčku obľúbenosti popredné miesto. Vlani sa členovia Základných organizácii Bratislavského kraja vydali po stopách dejateľov.

Zriadili sme si mentálne fitko

Medzi najvyhľadávanejšie aktivity nášho krajského strediska patril pravidelný tréning pamäti. Šestnásť účastníkov kurzu, rozdelených do dvoch skupín, zaplnilo naše priestory smiechom a dobrou náladou.

Rozvíjali sme umelecký talent

Ako chutí hlina to asi všetci vieme z detských čias. Ale aká je na dotyk? Chutí rovnako ako za detských čias? Možno aj na takéto otázky by Vám vedeli zodpovedať účastníci Výtvarnej skupiny Svetlo, ktorá sa pravidelne stretáva v priestoroch Krajského strediska Bratislava.

Za akúkoľvek prejavenú podporu vám ďakujeme.